Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Uchwały Rady » w sprawie procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu

w sprawie procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu

Numer uchwały: 2003/9/53
Numer sesji: 9
Rok: 2003



Zał. nr 9 do protokółu
9 sesji Rady Gminy

U C H W A Ł A N R IX/53/2003
Rady Gminy Piaski z dnia 9 września 2003 r.

w sprawie: procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości
materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.


Na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) R a d a G m i n y
P i a s k i u c h w a l a, co następuje :

§ 1
OPRACOWANIE PROJEKTU BUDŻETU

  1. Projekt budżetu opracowuje Wójt przy pomocy Urzędu gminy i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Wójt zobowiązuje kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, i instytucje kultury do sporządzenia i przedłożenia wniosków budżetowych dotyczących sfinansowania ze środków budżetowych zadań wykonywanych przez te jednostki.

  2. Do wniosków, o których mowa w ust. 1, kierownicy jednostek dołączają projekty planów finansowych obejmujących roczne dochody i wydatki według działu, rozdziału i paragrafu klasyfikacji budżetowej. Plany te sporządzane i przedkładane są Wójtowi do 15 października poprzedzającego rok budżetowy.

  3. Wnioski radnych i mieszkańców w sprawie wprowadzania do budżetu gminy zadań kierowane są do Wójta w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

  4. Podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych, w tym stowarzyszenia i fundacje podejmujące się realizacji zadań z zakresu działania gminy, przedstawiają Wójtowi w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy ofertę wykonania zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy, zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji.

  5. W terminie do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy Wójt ustala zadania realizowane wspólnie z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, zadania przejęte do realizacji w drodze umowy lub porozumienia, a także zakres rzeczowo - finansowy pomocy innym jednostkom samorządu terytorialnego.

  6. Skarbnik gminy w terminie do 15 października roku poprzedzającego rok budżetowy opracuje prognozę wysokości dochodów gminy z poszczególnych źródeł oraz zestawienie obligatoryjnych wydatków gminy w roku budżetowym wynikających z zaciągniętych zobowiązań, realizowanych obowiązkowych zadań gminy, zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych ustawami.

  7. Na podstawie prognozy dochodów gminy i zestawienia obligatoryjnych wydatków gminy, o których mowa w ust., 6 oraz złożonych wniosków budżetowych Wójt opracowuje projekt budżetu gminy w formie projektu uchwały budżetowej uwzględniając zasady ustawy o finansach publicznych.

  8. Wójt przedkłada Radzie Gminy projekt budżetu gminy wraz z objaśnieniami i informacją o stanie mienia komunalnego w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.

  9. W terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy Wójt przesyła Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu celem zaopiniowania.


§ 2
Szczegółowość projektu i materiały towarzyszące projektowi budżetu gminy

  1. Projekt budżetu składa się z projektu uchwały budżetowej oraz zestawień

tabelarycznych powiązanych z zapisami uchwały w zakresie:

  1. dochodów budżetu w podziale na działy, rozdziały i paragrafy klasyfikacji dochodów,

  2. wydatków budżetu w podziale na działy, rozdziały i paragrafy klasyfikacji wydatków z wyodrębnieniem w szczególności:

  1. wydatków bieżących w tym:

- wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń,
- dotacji,
- wydatki na obsługę długu jednostki,

  1. wydatków majątkowych.

  1. źródło pokrycia deficytu budżetowego lub przeznaczenie nadwyżki budżetowej,

  2. dochodów i wydatków związanych z realizacją zadań administracji rządowej i innych zadań zleconych jednostce,

  3. kwoty dotacji podmiotowych udzielanych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych na realizację zadań gminy,

  4. dochody i wydatki związane z realizacją zadań realizowanych w drodze porozumień miedzy jednostkami samorządu terytorialnego (realizacja zadań powierzonych),

  5. przychodów i rozchodów gminy,

  6. upoważnienie dla Wójta do zaciągania długu oraz wpłat i zobowiązań w ciągu roku budżetowego ,

  1. ustalenie maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta na pokrycie w ciągu roku niedoboru budżetowego.

  2. dochody z tytułu wydania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i wydatki na realizacje zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

2. Projekt uchwały budżetowej może zawierać również upoważnienie dla Wójta w sprawie:

  1. dokonywania zmian w planie wydatków między rozdziałami i paragrafami w ramach działu klasyfikacji budżetowej za wyjątkiem dotacji i wydatków majątkowych,

  2. samodzielnego zaciągania zobowiązań,

  3. lokowania wolnych środków na rachunkach bankowych w innych bankach niż bank prowadzący obsługę budżetu gminy.

  1. W projekcie budżetu mogą być tworzone:

  1. rezerwy ogólne nie wyższe niż 1% wydatków budżetu gminy,

  2. rezerwy celowe, których łączna suma nie może przekroczyć 5% wydatków budżetu gminy.

  1. Do projektu budżetu Wójt gminy załącza również:

  1. wykaz zadań inwestycyjnych finansowanych z budżetu gminy,

  2. odrębny plan dochodów i wydatków związany z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych gminie odrębnymi ustawami,

  3. odrębny plan dochodów i wydatków związany z realizacja zadań realizowanych na podstawie zawartych porozumień z innymi jednostkami samorządu terytorialnego,

  1. informacje o stanie mienia komunalnego zwierającą w szczegółowości nie mniejszej niż określa ustawa o finansach publicznych


§ 3
UCHWALANIE BUDŻETU GMINY

  1. Przewodniczący Rady Gminy niezwłocznie przesyła radnym przedłożony przez Wójta projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami i informacją o stanie mienia gminy.

  2. Komisje Rady w ciągu 14 dni po otrzymaniu materiałów przed wydaniem opinii odbywają posiedzenia, na których dokonują analizy projektu budżetu. Proponując wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzianego w projekcie komisje zobowiązane są do wskazania źródła jego finansowania.

  3. Na żądanie Komisji Rady, Wójt przedstawia dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

  4. Przewodniczący Rady Gminy zwołuje sesję budżetową przed końcem roku poprzedzającego rok budżetowy lub w uzasadnionych przypadkach - w innym terminie umożliwiającym uchwalenie budżetu do dnia 31 marca roku budżetowego.

  5. Porządek sesji budżetowej powinien zawierać w szczególności:

  1. odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Wójta,

  2. odczytanie wniosków nie uwzględnionych w projekcie budżetu,

  3. przedstawienie opinii komisji Rady Gminy,

  4. odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej,

5) dyskusja nad projektem uchwały budżetowej,

  1. głosowanie zgłoszonych poprawek i autopoprawek zgłoszonych przez wójta do projektu budżetu,

  2. głosowanie.


§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Piaski.

§ 5
Traci moc uchwała Nr XII/66/99 Rady Gminy Piaski z dnia 28 października 1999r. w sprawie procedury uchwalania budżetu gminy Piaski oraz rodzaju szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodnicząca Rady Gminy

Irena Różalska




3






Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Uchwały Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2003-09-09
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie