Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 10/2003 sesji Rady Gmny Piaski

Protokół Nr 10/2003 sesji Rady Gmny Piaski


 

                                                                                      P r o t o k ó ł  N r  10/2003

                         dziesiątej  sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30  września 2003 r. w Gminnym Ośrodku Kultury 

                                                                                      w Piaskach, ul. Strzelecka  4.

1.      Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

                  Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, radnego powiatowego, Pana Franciszka Celkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy.

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi quorum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski / Rada liczy 15 radnych /

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu.

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu.

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu.

Informacja na temat porządku obrad:

1.      Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum

2.      Informacja na temat porządku obrad

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji

4.      Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

5.      Sprawozdania przewodniczących komisji

6.      Sprawozdanie Wójta Gminy

7.      Sprawozdanie radnego powiatowego

8.      PODJĘCIE  UCHWAŁ  W  SPRAWIE:

-         zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2003 r.

-         wyboru ławników

9.      Informacja na temat możliwości świadczenia usług rehabilitacyjnych

W Ośrodku Bonifraterskim w Marysinie.

10.  Sprawozdanie  o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie gminy.

11.  Stan bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy.

12.  Zapytania, interpelacje, wolne glosy i wnioski.

Radni nie wnieśli uwag do przedstawionego porządku obrad

3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych

4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

Przewodnicząca poinformowała, że uczestniczyła w   spotkaniu z kombatantami i  w uroczystości złotych godów  z  jubilatami z Gminy Piaski.

5. Sprawozdania przewodniczących komisji

Przewodniczący komisji złożyli sprawozdania z posiedzeń komisji .

Tematem  posiedzeń poszczególnych komisji był porządek obrad dzisiejsze  sesji..

Ponadto  przewodniczący komisji rewizyjnej, Pan Franciszek Radwan złożył sprawozdanie z posiedzeń  tejże komisji  od  początku  roku 2003

Pytań do przedstawionych sprawozdań nie było.

6. Sprawozdanie Wójta Gminy .

Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym  spotkał się z kombatantami, był w Lesznie u notariusza w sprawie p. Turskiego  w celu podpisania umowy wstępnej dotyczącej przejęcia gruntów po byłej cegielni na własność samorządu gminy. Po   wypowiedzeniu się przez Agencję Własności Rolnej  która ma pierwszeństwo wykupu gruntu podpiszemy umowę ostateczną z p. Turskim.

Ponadto 29 września spotkał się z  prezesem  Agencji  Własności Rolnej w sprawie  „Kombinatu 2000”a dotyczącym Godurowa.       3 października  odbędzie się postępowanie  układowe w Sądzie w Lesznie i w związku z tym dzisiaj Agencja przeprowadza jeszcze rozmowy z Kombinatem . Wójt  na spotkaniu podał propozycję aby Godurowo wyłączyć z zarządu Kombinatu 2000 i  sprzedać ziemię  rolnikom indywidualnym. Pytań  do przedstawionych spraw przez Wójta nie było.

7 . Sprawozdanie radnego powiatowego

Pan Celka  zapoznał radnych z planowanymi przez powiat ważniejszymi inwestycjami zawartymi w dokumencie nazwanym  wieloletnim planem inwestycyjnym na lata 2003 – 2006.

Przewodnicząca Rady pytała p. Celkę o sprawę pisma dotyczącego skargi  mieszkanki Strzelec Małych na Wójta Gminy Piaski.

Przewodnicząca stwierdziła, że tą sprawą powinna zająć się według właściwości  Rada Gminy Piaski a nie Rada Powiatu Gostyńskiego.

Pan Celka  odpowiedział, że skoro wpłynęła skarga a jest to mieszkanka naszego powiatu  należało zająć stanowisko a z pisma które otrzymał do wiadomości nie wynika żaden nakaz  tylko jest to stanowisko Zarządu Powiatu na tą skargę.

Przewodnicząca pyta wobec tego czy gdyby wpłynęła  do nas skarga na starostę  to czy my mamy prawo powoływać komisję i ją rozpatrywać.

Uważa, że staw  w Strzelcach Małych nie jest stawem przeciwpożarowym  / staw  był przedmiotem skargi/  i dlatego należało sprawę sprowadzić na teren naszej gminy  do rozpatrzenia przez Radę Gminy.

Pan Celka  powiedział, że zgadza się z Przewodniczącą  ale ma też swoje zdanie, uważa jednak , że ochrona środowiska to jest cały powiat  a komisja rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska ma prawo zajmować się takimi sprawami na terenie powiatu .

Pan Wójt  poinformował, że  pan Celka był na zebraniu  z mieszkańcami wsi Strzelce Małe  i wie , że pytał mieszkańców  o opinię w sprawie stawu i pan Celka zna doskonale tę opinię.

Kończąc dyskusję Wójt zapytał p. Celkę  jaki widzi  uregulowanie tej sprawy tym bardziej, że kogokolwiek z mieszkańców wsi pytać o zdanie w tej sprawie to odpowiadają, że ma pozostać taki stan jak jest obecnie to znaczy  chwasty wykosić  a krzewy pozostawi gdyż umacniają brzegi.

Pan Celka odpowiedział, że nie przypomina sobie aby na zebraniu było głosowanie w sprawie stawu ale według niego wystarczy koparką wyrównać brzeg i sprawa byłaby załatwiona na zawsze.

Ad. 9 Informacja na temat możliwości świadczenia usług rehabilitacyjnych w Ośrodku Bonifraterskim w Marysinie

Informację na ten temat złożyła zaproszona na dzisiejszą sesję  mgr Urszula Woźniak-  prowadząca gabinet rehabilitacyjny w Ośrodku Bonifraterskim w Marysinie.

Przedstawiła szeroki zakres usług świadczonych przez  gabinet rehabilitacji, Zachęcała do korzystania z jego usług, poinformowała o zasadach na jakich działa.

Poinformowała m innymi, że stworzenie marysińskiego zakładu rehabilitacji było możliwe dzięki wsparciu  i wielkiemu sercu  braci Bonifratrów , ówczesnemu dyrektorowi szpitala oraz władzom naszej gminy.

Złożyła w imieniu swoim i pacjentów którzy korzystają z usług gabinetu wielkie podziękowanie współtwórcom gabinetu fizykoterapii.

Ad. 11  Stan bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy

Informację na ten temat złożył aspirant  Daniel Drygas – kierownik rewiru dzielnicowych w Gostyniu .

Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

Następnie zastępca Komendanta  Powiatowego Policji w Gostyniu Pan Ryszard Balczyński  przedstawił sprawy dotyczące problemu narkomani na terenie  naszego powiatu, odpowiadał na ten temat na pytania radnych.

Ponadto przedstawił stan bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu, prosił o współpracę mieszkańców z policją, podziękował za wsparcie finansowe przy zakupie radiowozu policyjnego.Odpowiadał  również  na pytania radnych, między innymi na pytania w sprawie kradzieży samochodów ,  patroli pieszych itp.

Radny  Nawrocik poruszył między innymi  sprawę ilości przestępstw  kryminalnych na terenie naszej gminy – stwierdził, że w porównaniu z innymi gminami na terenie  naszej  gminy jest ich znacznie więcej. W związku z tym zapytał komendanta czy ta sytuacja  nie jest związana np. z likwidacją komisariatu policji w Piaskach.

Pan Balczyński odpowiedział na to pytanie, że nie będzie wracał do likwidacji komisariatu  w Piaskach gdyż  ten temat był kilkakrotnie dyskutowany, należy  ten rozdział  historii zamknąć i przejść do spraw bieżących a wracając do ilości popełnionych przestępstw kryminalnych uważa, że Piaski nie są w złej sytuacji . Kierownik rewiru składając sprawozdanie nie rozbił ilości popełnionych przestępstw przez ilość osób które je popełniły.

 

Ad. 10 Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie gminy.

 Sprawozdanie złożył aspirant sztabowy , Pan Michał Pohl – pracownik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyniu.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu.

Ad.8  Podjęcie  uchwał

Zmiany w budżecie na rok 2003

Zmiany w budżecie przedstawiła Elżbieta  Karolczak – Skarbnik Gminy.

Pytań do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2003 r.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  Nr  X/54/2003 Rady Gminy Piaski w  sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy stanowi zał. nr  4 do niniejszego protokółu.

Wybór  ławników

Przewodnicząca Rady Gminy -  przedstawiła  wyniki pracy zespołu opiniującego kandydatów na ławników.

Poinformowała, że po wnikliwej analizie   7 wniosków  kandydatów na ławników komisja zadecydowała, ze dwa wnioski nie spełniają wymogów  określonych w ustawie  z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Chodzi o to, ze w dwóch przypadkach  zabrakło wymaganej liczby podpisów osób popierających danego kandydata i dlatego  zespół opiniujący podjął decyzję o nie braniu pod uwagę  tych dwóch wniosków . Wobec powyższego  z 7 wniosków które wpłynęły do tut. Urzędu  dzisiaj  na sesji w głosowaniu tajnym będziemy wybierać 3 ławników spośród 5 kandydatów.

Pytań do przedstawionego tematu nie było wobec czego  Przewodnicząca Rady Gminy odczytała regulamin głosowania stanowiący załącznik do niniejszego protokółu i   przystąpiono do wyboru komisji skrutacyjnej.

Radni wybrali komisję skrutacyjną w następującym składzie:

1.      Krzysztof  Nawrocik

2.      Franciszek  Radwan

3.      Wiesław  Woźniak

Komisja skrutacyjna rozdała karty  do głosowania .

Po  głosowaniu przewodniczący komisji skrutacyjnej, Pan Krzysztof Nawrocik odczytał  protokół komisji skrutacyjnej który wraz z kartami od głosowania stanowi załącznik do protokółu sesji.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie wyboru ławników.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała   Nr  X/55/2003 Rady Gminy Piaski w sprawie wyboru ławników stanowi zał. nr 5 do niniejszego protokółu.

Ad. 12 Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski.

Pan Wójt przedstawił szczegółową  informację z  realizacji prac wykonywanych obecnie na terenie gminy / prace na drogach , remont hydroforni, prace w hali sportowej w Szelejewie i na płycie boiska  itd./  Wspomniał o konieczności przebudowy hydroforni w Smogorzewie

Następnie złożył sprawozdanie z wyjazdu służbowego do Brukseli.

Pan Żalik – radny z Bodzewa pytał  o  sprawę apteki w Bodzewie.

Pan Wójt odpowiada, że jest przygotowana umowa którą należy skonsultować z radcą  prawnym. Umowa przewiduje lokalizacje apteki przed budynkiem „ starej szkoły „ – jest to teren  wielkości 494 m2

Przewodnicząca Rady Gminy pytała   między innymi radnego powiatowego o ścieżkę rowerową   na trasie Piaski – Strzelce  Wielkie,  czy w roku 2004 będzie zakończona.

Pan Celka odpowiedział, że w roku 2004 nie będzie  zakończona.

Pan Wójt pytał p. Celke o ścieżkę rowerowa na trasie Grabonóg – Gostyń.

Pan Celka stwierdził, że w WPI powiatu gostyńskiego wykonanie tej ścieżki zaplanowano na lata 2004 – 2005.

Wójt zapytał w tym momencie kto wykona kolektor sanitarny na trasie tej ściezki.

Sekretarz przedstawił zapis z WPI dotyczący tego problemu z którego wynika jednoznacznie, że wszystkie materiały oraz dokumentację dotyczącą wykonania ścieżki Grabonóg – Gostyń zapewni starostwo powiatowe  a wykonawstwo należeć będzie do Gminy Piaski.

Pan Radwan  pytał p. Celkę czy w planach powiatu bierze się pod uwagę budowę obwodnicy w Piaskach.

Pan Celka  odpowiedział, że w dokumencie powiatu nazwanym WPI – wieloletnim planem inwestycyjnym do roku 2006 nie  mówi się o możliwości budowy obwodnicy w Piaskach.

Pan Baran – sołtys Szelejewa pytał Wójta czy w tym roku będzie wyrównana droga w Szelejewie.

Pan Wójt odpowiedział, że  ze względu na  bardzo wiele prac które prowadzimy na terenie całej gminy w Szelejewie nie przewiduje się wykonania w tym roku tego zadania.

Pan Nawrocik – sołtys Drzęczewa II pytał czy Wójt myśli o drodze gminnej Drzęczewo  – Piaski gdyż to już nie jest droga  gminna tylko droga polna.

Pan Wójt odpowiada, że w tym roku na pewno nie będziemy wstanie rozpocząć tam żadnych prac a czy w roku następnym to zobaczymy przy  planowaniu budżetu gminnego na rok 2004.

Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w sesji i zamknęła obrady X sesji Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godz. 16,10

Protokółowała. M. Konieczna

                                                                            Przewodnicząca  Rady  Gminy

                                                                                        Irena  Różalska




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2003-09-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie