Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 41/2014 czterdziestej pierwszej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 41/2014 czterdziestej pierwszej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 czerwca 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 41
Rok: 2014

Protokół Nr 41/2014

czterdziestej pierwszej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 czerwca 2014r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

 

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Piaski, Pani Irena Różalska, powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, Panie i Panów sołtysów, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów..

 

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 13 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować      i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski.

/Rada liczy 15 radnych /

 

Jan Żalik – nieobecny usprawiedliwiony

Ignacy Urbaniak – nieobecny usprawiedliwiony 

 

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokołu

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu

 

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad.

 

Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
  2. Informacja na temat porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski :
  5. Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
  6. Sprawozdania przewodniczących komisji.

 

  1. PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2014r.,

- zmiany Uchwały Nr XXIX/177/2013 Rady Gminy Piaski z dnia 21 marca 2013r. w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji przydomowych oczyszczalni ścieków i sposobu ich rozliczania,

-  określenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach            

   przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Piaski,

     - zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie strefy aktywizacji gospodarczej                              

        w Grabonogu,

- udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Gostyńskiego

 

8. Zapytania, wolne głosy i wnioski.

9. Zakończenie obrad.

 

 

Za porządkiem obrad głosowało 13 radnych.

 

Ad.3 Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

 

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 13 radnych.

 

Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

 

Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.5 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

 

Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 6 Sprawozdanie przewodniczących komisji.

 

W imieniu trzech stałych komisji sprawozdanie złożył Przewodniczący komisji oświaty Pan Stefan Śląski. Poinformował, że wspólne posiedzenie komisji  odbyło się dnia 26 czerwca 2014r. w Urzędzie Gminy Piaski,        na którym obecni byli: Wójt Gminy, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Dyrektor ZS w Bodzewie,                        Pan Zbigniew Jakubowski, Dyrektor ZS w Szelejewie, Pani Dorota Dolata, przedstawiciel ZS w Piaskach,               Pan Grzegorz Klimkowski, Dyrektor GOK w Piaskach, Pan Jan Nawrot. Obrady komisji dotyczyły omówieniu spraw związanych z wykorzystaniem obiektów sportowych w danej jednostce. Dyrektor GOK w Piaskach oraz Sekretarz Gminy udzielili informacji o organizacji przez placówki kulturalno-oświatowe zajęć i wypoczynku               w okresie wakacji letnich dla dzieci i młodzieży. Następnie omówiono projekty  uchwał podejmowane na dzisiejszej sesji.

 

Ad. 7 PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2014r.

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych.

 

Odpis - Uchwała Nr XLI/258/2014 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2014r. stanowi załącznik do protokołu.

 

- zmiany Uchwały Nr XXIX/177/2013 Rady Gminy Piaski z dnia 21 marca 2013r. w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji przydomowych oczyszczalni ścieków i sposobu ich rozliczania

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych.

 

Odpis - Uchwała Nr XLI/259/2014 w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIX/177/2013 Rady Gminy Piaski z dnia 21 marca 2013r. w sprawie określenia zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji przydomowych oczyszczalni ścieków i sposobu ich rozliczania stanowi załącznik do protokołu.

 

-  określenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach               przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Piaski

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych.

 

Odpis- Uchwała Nr XLI/260/2014 w sprawie określenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach  przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Piaski stanowi załącznik do protokołu.

 

 - zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie strefy aktywizacji gospodarczej                              w Grabonogu

 

Radny Grzegorz Naskręt poinformował, iż podjęcie takiej uchwały jest bardzo dobre jednak spóźnione w czasie, ponieważ  taką  informację można było podać wcześnie potencjalnym inwestorom,  jaki bonus otrzymają od Gminy.  Dodał, iż  szkoda,  że gmina nie zadbała o wykup gruntów aby strefa mogła się rozwijać. Do tego czasu gmina gruntów na strefie nie posiadała, strefa się nie rozwijała.           Od niedawna gmina jest w posiadaniu 2 ha gruntów, które można zaoferować potencjalnemu inwestorowi.

 

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, iż Radny, Pan Grzegorz Naskręt podczas obrad na posiedzeniu trzech stałych komisji nie zadał takiego pytania, nie wiadomo dlaczego.  Dodała, że w ciągu 4 lat było wiele zabiegów o to aby grunty pozamieniać, były wyjazdy w teren, dyskusje. Poinformowała, iż projekt uchwały nie powstał z nienacka ale był od dawna.

 

Wójt Gminy wyjaśnił, że temat poruszany był w zeszłym roku. Radni zastanawiali się nda tym co zrobić. Dodał, iż dziwi go fakt, że Radny Grzegorz Naskręt mówi o tym dzisiaj, kiedy miał przeszło rok czasu aby się zastanowić jak ten problem rozwiązać. Pan Wójt poinformował również, że firma która buduje w tej chwili, nie może skorzystać z ulgi z uwagi na de minimis.  Firma otrzymuje pieniądze unijne, a z dwóch źródeł nie można pobierać pieniędzy. Gmina sprzedała grunty, za które wykupiła grunty w strefie gospodarczej. Nie ma żadnego zahamowania gdy zgłosi się jakakolwiek firma, by rozmawiać z prywatnymi właścicielami i grunty kupować. Gmina zabezpiecza 2ha gruntów na strefie, po to gdyby nagle zgłosił się inwestor,  to Gmina takie grunty przekazuje. Poinformował również, iż będzie prosił komisje rolnictwa aby rozpatrzyć jakie mamy grunty, które można by sprzedać aby w przyszłości wykupić następne. Grunty na strefie gospodarczej  są bardzo drogie.               Pan Wójt oznajmił również iż jeżeli będzie wiedział o inwestorze, bądź Radny Pan Grzegorz Naskręt będzie wiedział o inwestorze  to chętnie pojedzie i będzie negocjować aby takiego inwestora ściągnąć.

 

Sekretarz Gminy poinformował, że projekt uchwały był szczegółowo omówiony na wspólnym  posiedzeniu trzech stałych komisji Rady, z czego również jest zdziwiony, że Pan Radny Grzegorz Naskręt zadaje takie pytanie. Uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie strefy aktywizacji gospodarczej w Grabonogu  podjęta była 30 grudnia 2011r.,  gdzie zwolnienia już obowiązują. Wyraźnie było przedstawione na komisji,  że uchwała, która zostanie dziś podjęta nowelizuje poprzednią uchwałę. Mówiono  również o pomocy horyzontalnej, regionalnej i pomocy de minimis,            a także o tym,  że Unia Europejska zmienia  rozporządzenia  w okresach 6 letnich  zmieniają                      się przepisy unijne, a gmina  musimy dostosowywać do prawa unijnego,  w związku  z tym jest dzisiejsza uchwała.  Co do zwolnień,  to było to podjęte przez radnych  30 grudnia 2011r. Na komisji szczegółowo przedstawiono jakich progów przedsiębiorstwo nie może przekroczyć aby pomoc                    de minimis otrzymać, jaką pomoc przedsiębiorstwo otrzyma z gminy – zwolnienie  z podatku.        Tak jak już Pan Wójt wspomniał dużym przedsiębiorstwom, które otrzymają pomoc regionalną ,                  która wynosi nawet do 45% wartości inwestycji, gdzie pomoc z gminy jest do 200 000 euro nie jest przedsiębiorstwom do niczego potrzebna.  Jeśli wykorzystają jedną pomoc nie mogą korzystać z innej.

 

Radny Grzegorz Naskręt oświadczył, że gdyby zakupić grunty i między czasie znalazł się inwestor               to by się trochę przedłużało, ale jest jak jest.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że poprzednia uchwała dotyczyła tego samego,                ze względu na to,  iż obowiązuje nas prawo przyjmujemy dzisiaj uchwałę w nowym brzmieniu,               z tym że  uchwała obowiązywała wcześniej, tak jak Pan Sekretarz mówił.

 

Więcej pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych.

 

Odpis - Uchwała Nr XLI/261/2014 w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie strefy aktywizacji gospodarczej w Grabonogu stanowi załącznik do protokołu.

 

- udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Gostyńskiego

 

Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka poinformował, że gmina otrzymała zapewnienie,  iż Starostwo Powiatowe przekaże materiały budowlane na chodnik prowadzący przy ul. Dworcowej (od mostu do osiedla Marysin). Otrzymamy kostkę, obrzeża i krawężniki. Wcześniejsze uzgodnienia między powiatem a gminą dotyczyły tego,  że powiat da materiał natomiast gmina zapewni wykonanie chodnika. W związku z tym,  że wykonanie chodnika leży po naszej stronie wyliczyliśmy  jaki będzie koszt wykonania chodnika, a ponieważ jest to pomoc rzeczowa dla powiatu gostyńskiego dlatego musi być przyjęta uchwałą.

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13  radnych.

 

Odpis - Uchwała Nr XLI/262/2014 w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Gostyńskiego stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 8  Zapytania, wolne głosy i wnioski.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że „Przystań nad Malinczą” zaczyna „żyć”, ponieważ na początku czerwca gościliśmy Szkołę Muzyczną z Gostynia, jak również z ogniska skorzystało gimnazjum ZS w Piaskach. Byli to uczniowie, którzy opuszczali mury ZS w Piaskach. Dzięki pomocy Nadleśnictwa, poprzez Pana Konrada Szafranka przygotowano stosy drewna na ognisko. Młodzież otrzymała również oryginalne widelce aby nie szukała po lasach suszu. Dodała - myślę, że byli bardzo zadowoleni.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zadała pytanie Radnemu Grzegorzowi Naskrętowi: czy zasponsorował siatkę na placu zabaw przy ul. Kasprzaka czy młodzież sama zakupiła.

 

Radny Grzegorz Naskręt odpowiedział: nie, nie zasponsorowałem tej siatki, nie wiem kto kupił.

 

Przewodnicząca Rady Gminy oznajmiła, iż nie może być tak,  że na placach zabaw pojawiają się nieokreślone, nieoryginalne pomysły realizowane przez mieszkańców, myślę że ul. Kasprzaka i ulic przyległych. Pojawia się bramka do piłki siatkowej nieopodal placu zabaw. Jak się dziecko dobrze rozhuśta może uderzyć zawodnika grającego w piłkę siatkową bądź odwrotnie. Należy pamiętać, że przy placu zabaw musi znajdować się sprzęt atestowany. Wszyscy radni i sołtysi  dobrze wiedzą, że na pacach zabaw nie można montować urządzeń na dziko.

 

Radny Marian Wyrzykiewicz zapytał o pałac i grunty w Podrzeczu oraz o chodnik z Drzęczewa w stronę Piasków aby dzieci mogły chodzić bezpiecznie do szkoły.

 

Wójt Gminy odpowiedział, że jeżeli chodzi o grunty w Podrzeczu to został wykupiony przez przedsiębiorcę         z Borku (ok 60 ha), taki akt notarialny jest w Gminie.

Jeżeli chodzi o ścieżkę, temat był poruszany w pierwszym kwartale. Mówiliśmy, że w 2013r. położone zostaną  rury, które następnie zasypiemy gruntem. Nawierzchnie można planować, jeżeli w przyszłym roku wystarczy środków. Pan Wójt oświadczył, że chodnik jest potrzebny nie tylko dzieciom z Drzęczewa jak również mieszkańcom, jest to bardzo wąska i niebezpieczna droga i należy ten chodnik zrobić.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała Radnego Grzegorza Naskręta: czy młodzież z ul. Kasprzaka zwróciła się do z prośba o wykonanie bramki do piłki siatkowej, ponieważ do mnie się zawrócili i otrzymali odpowiedź negatywną.

 

Radny Grzegorz Naskręt odpowiedział, że to, o czym mówi Pani Przewodnicząca,  nic mu o tym nie wiadomo.

 

Przewodnicząca Rady Gminy oznajmiła, że  jest zdziwiona gdyż myślała, że radny Grzegorz Naskręt jest               w temacie.

 

Radny Waldemar Niedziela zapytał o budowanie drogi przy cmentarzu. Poinformował, że droga na środku cmentarza jest 60 cm wyżej niż ogrodzenie.

 

Wójt Gminy poinformował, że gdyby droga była zaniżona, wszystko co znajduje się  w lesie przechodziło                 by na drogę. Będzie wykonywana droga na strefę, droga jest o 40 cm wyżej. Z tej drogi zrobiony zostanie  podkład, który wyrówna do wysokości trylinki. Natomiast od strony cmentarza zostanie założony krawężnik. Cały spad drogi jest w kierunku wysokości cmentarza, ponieważ tylko w tym miejscu jest odpływ do Malinczy aby można było cały plac przed cmentarzem skanalizować i włączyć w rów. Na boisku sportowym rów jest zasypany dlatego nie ma żadnej możliwości odprowadzenia. Na wysokości cmentarza jest rów otwarty i dopiero tam można się włączyć. Nie chodzi o zalewanie cmentarza, jest to przemyślane.

 

Sekretarz Gminy poinformował, że z naszych informacji wiadomo, zespół pałacowo parkowy w Podrzeczu został odzyskany przez spadkobierców właścicieli. Dodał, że organizatorzy tegorocznych MILITARIÓW uzgadniali ze spadkobiercami, od których musieli otrzymać zgodę na przeprowadzenie MILITARIÓW 2014.

Radny Konrad Szafranek zabrał głos w sprawie przejazdów kolejowych znajdujących się na Piaskach –                      w kierunku Marysina i w kierunku Strzelec. Poinformował, że przy przejazdach stoją znaki STOP , które             nie są adekwatne, stojąc przed przejazdem patrząc w prawo i w lewo nie widać torów kolejowych.                 Dodał, że należało by jako Rada, Pan Wójt czy Pan Sekretarz wystosować pismo do PKP o wykoszenie torów. Są wakacje, bardzo burzo młodzieży jeździ na rowerach, skuterkach, jest tam bardzo duże zagrożenie, chcąc widzieć czy coś jedzie trzeba wyjechać na  środek torów.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że kierowcy z zewnątrz, którzy ni znają okolicy, tak jak miejscowi kierowcy, narzekają na widoczność przejazdów kolejowych. Dodała iż należy coś z tym zrobić.

 

Wójt Gminy poinformował że pismo wraz ze zdjęciami zostało przesłane do PKP. Dodał że  nie chodzi wyłącznie o  przejazdy kolejowe jak również o budynek PKP. Konstrukcja dachowa budynku PKP jest całkowicie uszkodzona. Pan Wójt poinformował również, iż odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP , którzy zostali o tym fakcie poinformowania. PKP chce przekazać Gminie tor kolejowy  Gostyń – Grabonóg – Bodzewo. PKP interesuje tylko ten temat. Torowisko było by potrzebne jako ścieżka dla dzieci w Bodzewku jako dojście do szkoły. Na dzień dzisiejszy PKP robi wycenę torowiska, natomiast co do budynku mają się wypowiedzieć.

 

Radny Grzegorz Naskręt poinformował, iż połowa lampek przy fontannie od zeszłego roku jest nieświecąca. Dodał, że informował o tym na początku roku podczas obrad komisji, by w okresie zimowym uzupełnić oświetlenie. Okazało się, że nowy sezon rozpoczął się tak jak stary zakończył.   

 

Sekretarz Gminy odpowiedział, że jeżeli chodzi o fontannę i lampki okazało się po czasie, że już przy etapie projektowania fontanny pojawił się błąd. Zostały zaprojektowane lamki, które są stosowane do chwilowego, częściowego zalewania wodą, natomiast nie nadają się do tego, by były całkowicie zanurzone w wodzie.              Bardzo trudno znaleźć i zakupić właściwe lampki do fontanny. Pracownik Gminy jest w kontakcie                           z przedstawicielem firmy, która najprawdopodobniej sprowadzi właściwe lampki.  Wymiana lampek nastąpi w momencie awarii bądź przerwy technologicznej w czasie czyszczenia fontanny, ponieważ w tym momencie aby zmienić lampki trzeba by było spuścić cała wodę i od nowa powtórzyć cały proces uruchamiania fontanny. W chwili obecnej większość lampek świeci, Nie było zgłoszeń do Urzędu o złe oświetlenie fontanny. Sprawa wymiany lampek w fontannie jest na względzie  i na pewno będą zmienione.

 

Radny Grzegorz Naskręt poinformował, że większość lampek jest nieświecąca,  świeci tylko pare. Cały okres zimy był na zakupienie lampek, także czasu było wystarczająco dużo aby na rozpoczęcie  fontanna zaświeciła tak jak powinno to wyglądać.

 

Sekretarz Gminy oświadczył, że być może w tej chwili większość lampek nie świeci i zostanie to sprawdzone. Na początku sezonu, przy uruchamianiu fontanny nie świeciły 3 lampki na dole i 1 u góry. Być może w między czasie się przepaliła, tak samo jak w domu przepalają się żarówki, dlatego nie widzę większego problemu. Jak sprowadzimy żarówki to dokonamy wymiany.  

 

Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy życzyła wszystkim obecnym pięknych wakacji, wspaniałego wypoczynku aby po wakacjach wrócić w pełni do dalszej pracy na rzecz samorządu, podziękowała  za udział w  sesji  i zamknęła  XLI sesję Rady Gminy Piaski.

 

 

Sesja zakończyła się o godz.1440

Protokółowała: Żaneta Gorwa                                                  

       Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                                       Irena Różalska

 

 

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2014-06-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2014-10-28
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie