Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 6/2007 szóstej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 26 marca 2007r.

Protokół Nr 6/2007 szóstej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 26 marca 2007r.

Numer dokumentu: 6
Rok: 2007

Protokół Nr 6/2007
szóstej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 26 marca 2007r.
w Domu Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, radnego powiatowego, Pana Krzysztofa Deutscha, panie i panów sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy lokalnej oraz Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, Pana Pawła Rutkiewicza.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski /rada liczy 15 radnych/.
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wyrażenie zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez wykreślenie z porządku obrad projektów uchwał w sprawie:
- wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu
a przyjęcie dwóch projektów uchwał w sprawie:
- upoważnienia Przewodniczącej Rady Gminy Piaski do powiadomienia Sekretarza Gminy Piaski i Skarbnika Gminy Piaski do złożenia oświadczeń lustracyjnych
- upoważnienia Przewodniczącej Rady Gminy Piaski o wystąpienie do pełnomocnika informacji niejawnych celem przeprowadzenia postępowania sprawdzającego zwykłego w stosunku do członków Komisji Rewizyjnej.
Wszyscy radni wyrazili zgodę na zmianę dzisiejszego porządku obrad.
Porządek obrad stanowi załącznik do protokółu sesji
Za przyjęciem zmienionego porządku obrad głosowało 15 radnych.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad. 4 Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2006.

Sprawozdanie przedstawił p. Paweł Rutkiewicz – Naczelnik Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu sesji.
Po przedstawieniu sprawozdania, Pan Rutkiewicz zwrócił się z apelem do Rady Gminy o pomoc finansową na zakup paliwa do radiowozów uzasadniając prośbę tym, ze na rok bieżący Komenda Powiatowa w Gostyniu otrzymała zmniejszony limit środków finansowych na zakup paliwa do radiowozów patrolujących nasza gminę.
Następnie odpowiadał na pytania radnych.
Przewodnicząca Rady Gminy prosiła o wzmocnienie patroli policyjnej w godzinach wieczornych a szczególnie w dni wolne od pracy oraz o kontrole na samym Rynku w Piaskach.
Pan Majchrzak również dołączył się do prośby Przewodniczącej, zaznaczając jednocześnie, ze najgorzej jest w okresie wakacyjnym gdzie młodzież ma dużo wolnego czasu.
Pan Ślaski – podziękował Policji w Gostyniu za zabezpieczanie imprez sportowych i za dobrą współpracę.
Pan Swęda – sołtys Szelejewa II stwierdził, że Policja winna więcej uwagi zwracać na masowe zaśmiecanie naszych rowów przydrożnych, parków i innych publicznych miejsc a nie tylko chwytać pijanych rowerzystów. Poinformował, że osobiście zgłosił fakt zaśmiecenia przystanku PKS w Szelejewie – były to ulotki które zostały wyrzucone na terenie przystanku. Pytał czy Policja przewiduje sankcje za takie sprawy.
Pan Radwan – radny Szelejewa Pierwszego prosił aby policja patrolując poszczególne miejscowości przejechała wolniej radiowozem przez wieś i nie zatrzymywała się tylko w jednym miejscu.
Pan Jan Nawrot – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury podzieko0wał Policji za dobrą współpracę w zakresie zabezpieczania wszelkich imprez kulturalnych i sportowych które odbywają się zarówno na terenie Ośrodka Kultury bądź na boisku sportowym.
Pan Paweł Rutkiewicz – naczelnik Sekcji Prewencji w Komendzie Powiatowej w Gostyniu odpowiadał na pytania. Powiedział między innymi, że służba policjantów planowana jest na okres największego zagrożenia. Natomiast w każdy piątek i sobotę jest prowadzona służba nocna na terenie Gminy Piaski a nie mamy takiej możliwości kadrowej aby pełnić dyżury nocne w każdy inny dzień tygodnia – stwierdził p. Rutkiewicz.
W odpowiedzi p. Swędzie na temat sankcji karnych za zaśmiecanie miejsc publicznych powiedział, że o ile w porzuconych śmieciach znajdzie się jakaś informacja która umożliwi zidentyfikowanie sprawcy to wówczas sprawa jest prosta lecz jeżeli nie mamy żadnych dowodów kto zaśmiecił miejsce publiczne, nic nie można zdziałać. Pan Rutkiewicz nie zgodził się również z twierdzeniem które padło z sali, że policja zatrzymuje zbyt często pijanych rowerzystów którzy nie stanowią przecież takiego niebezpieczeństwa. Uważam, że pijani rowerzyści to bardzo duże niebezpieczeństwo na drogach i dlatego nie należy tej sprawy lekceważyć – stwierdził p. Rutkiewicz.
Radni pytali również o częstsze kontrole radarowe i w różnych miejscach na ul. Warszawskiej w Piaskach. Pan Rutkiewicz odpowiedział, że Komenda Wojewódzka zatwierdza miejsca kontroli radarowych i na dzień obecny nić w tej sprawie się nie zmieniło co nie oznacza, że w przyszłości ta sprawa zostanie zmieniona i wówczas patrole policyjne będą ustawiane w miejscach niewidocznych. W odpowiedzi na częstotliwość przejazdów radiowozów przez poszczególne miejscowości poinformował, ze kontrole tego typu zostały nasilone a policjanci wiedzą, że radiowóz ma służyć do patrolowania miejscowości a nie do pojawiania się tylko w jednym miejscu.
Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała p. Rutkiewiczowi za złożenie sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie naszej gminy.
Ogłosiła krótką przerwę w obradach.

Ad. 5 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

Przewodnicząca Rady Gminy złożyła krótkie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej.

Ad. 6 Sprawozdanie Wójta Gminy.

Wójt poinformował o prowadzonych obecnie na terenie gminy inwestycjach i remontach a szczególnie w Domu Strażaka w Piaskach i w budynku Urzedu Gminy, malowanie szkoły w Szelejewie itp. na terenie całej całej gminy trwają prace drenarskie. W najbliższym czasie rozpoczniemy remonty dróg w Szelejewie, Lipkach itp. W budżecie gminy szukamy środków finansowych aby je przesunąć na inne działy po to aby wykorzystać środki unijne miedzy innymi na budowę boiska sportowego przy Zespole Szkół w Piaskach. Ponadto Wójt poinformował, że jutro w Starostwie Powiatowym będą przyznawani pracownicy na prace publiczne i interwencyjne a my potrzebujemy tych pracowników gdyż mamy w tym roku wiele prac do wykonania.
Pytań do przedstawionych spraw przez Wójta nie było.

Ad. 7 Sprawozdania przewodniczących komisji.

Przewodniczący trzech komisji poinformowali, że na posiedzeniach przedsesyjnych zapoznali się z projektami uchwał.

Ad. 8 Sprawozdanie radnego powiatowego.

Pan Krzysztof Deutsch złożył krótkie sprawozdanie z działalności Rady Powiatu Gostyńskiego oraz odpowiadał na pytania radnych.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu.
Przewodnicząca Rady Gminy pytała czy w powiecie była rozważana sprawa chodnika przy drodze powiatowej.
Pan Deutsch odpowiedział, że nie.
Pan Urbaniak prosił o odpowiedź w sprawie rozebrania płocika przy drodze powiatowej w Godurowie. Pozostał tam jeszcze gruz i nie wie do kogo w tej sprawie interweniować.
Pan Deutsch powiedział, że w tej sprawie udzieli odpowiedzi na następnej sesji.
Pan Radwan prosił aby do świat wielkanocnych załatać drogi powiatowe.
Pan Deutsch odpowiedział, że na pewno te prace nie zostaną wykonane do świąt ponieważ powiat musi zakupić odpowiedni materiał do załatania ubytków na drogach.

Ad. 9 Sprawozdanie z realizacji programu ochrony środowiska

Sprawozdanie przedstawił Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka. Poinformował ponadto, że każdy zainteresowany większymi szczegółami dotyczącymi realizacji ochrony środowiska na terenie naszej gminy może w każdej chwili zajrzeć do niego – znajduje się w referacie rolnictwa w Urzedzie Gminy.
Następnie Sekretarz poinformował, że powoli będziemy odchodzić od zbierania śmieci na terenie naszej gminy gdyż nie mamy do tego odpowiedniego sprzętu. Nowe zasady odbioru odpadów otrzymali wszyscy sołtysi aby poinformowali o tym swoich mieszkańców. Ulotka którą otrzymali sołtysi, dotycząca nowych zasad odbioru śmieci stanowi załącznik do protokółu.
Pan Matuszewski – radny ze Strzelec Wielkich pytał kto na dzień dzisiejszy powinien sprzątać śmieci z rowów.
Sekretarz Gminy odpowiedział, że gmina posprząta śmieci z rowów przy naszych drogach gminnych ale przy drogach powiatowych i wojewódzkich już nie.

Ad. 10 PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy.

Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Gminy, Pani Elżbieta Karolczak.
Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski nr VI/28/2007 z dnia 30 26 marca 2007r. w sprawie zmian budżetu gminy i zmian w budżecie gminy na rok 2007 stanowi załącznik do protokółu.

- Wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Pytań do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/29/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 26 marca 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa stanowi załącznik do protokółu.

- zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Sekretarz Gminy poinformował, że z ustawy o dostarczaniu wody wynika, iż Rada Gminy zatwierdza taryfy przedstawione przez Wójta i może je jedynie przyjąć lub odrzucić. Nie ma możliwości negocjowania wysokości taryf.
Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/30/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i ścieki stanowi załącznik do protokółu sesji.

- Nadania Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piaskach.

Projekt Statutu przedstawiła Pani Maria Ratajczak – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piaskach.
Pytań do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała nr VI/31/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie nadania Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piaskach stanowi załącznik do protokółu.

- Zmiana uchwały Rady Gminy Piaski nr V/21/2007 z dnia 30 stycznia 2007r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/32/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Piaski nr V/21/2007 z dnia 30 stycznia 2007r. stanowi załącznik do protokółu.

- Zmiana uchwały Nr V/25/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 30 stycznia 2007r. w sprawie: określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata

Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały .
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała nr VI/33/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zmiana uchwały Nr V/25/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 30 stycznia 2007r. w sprawie : określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata stanowi załącznik do protokółu.

- Powołanie Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Piaskach

Pytań do wyjaśnienia nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęcie uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała nr VI/34/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie powołania zastępcy Kierownika USC w Piaskach stanowi załącznik do protokółu.

- Plan pracy Rady Gminy Piaski na rok 2007

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/35/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie planu pracy Rady Gminy na rok 2007
stanowi załącznik do protokółu.

- Plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2007

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/36/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2007 stanowi załącznik do protokółu.

- Przyjęcie planów pracy na rok 2007 komisji Rady Gminy.

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/37/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie planów pracy na rok 2007 komisji Rady Gminy stanowi załącznik do protokółu.

- Ustalenie wysokości diet dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy / sołtysi /

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/38/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia wysokości diet dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy stanowi załącznik do protokółu.

- Powiadomienia Sekretarza Gminy i Skarbnika Gminy do złożenia oświadczeń lustracyjnych

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr VI/39/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie powiadomienia Sekretarza i Skarbnika Gminy do złożenia oświadczeń lustracyjnych
stanowi załącznik do protokółu.

- Upoważnienia Przewodniczącej Rady Gminy o wystąpienie do pełnomocnika informacji niejawnych celem przeprowadzenia postępowania sprawdzającego zwykłego w stosunku do członków Komisji Rewizyjnej.

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała nr VI/40/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie upoważnienia Przewodniczącej Rady Gminy o wystąpienie do pełnomocnika informacji niejawnych celem przeprowadzenia postępowania sprawdzającego zwykłego w stosunku do członków Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik do protokółu.

Ad. 11 Zapytania, wolne glosy i wnioski.

Pan Nawrocik – sołtys Drzęczewa Drugiego powiedział, że przed chwilą radni ustalili diety dla sołtysów lecz on nie będzie za taką dietę dziękował. To nie jest żadna łaska – stwierdził. Uważam, że nie przeprowadzono z sołtysami żadnej konsultacji na ten temat aby sołtysi mieli możliwość wypowiedzenia się co do jej wysokości.
Stwierdził, że wybory samorządowe odbywają się za pieniądze podatników a na wybory sołeckie nie zostały wydane żadne środki z budżetu gminy. My sołtysi prosiliśmy aby nasza dieta wynosiła 50 % diety radnych lecz tak się nie stało. Bez żadnej rozmowy z sołtysami, za naszymi plecami ustaliliście dzisiaj diety a nie tak to powinno być- stwierdzil p. Nawrocik.
Pan Wiesław Woźniak – radny ze Smogorzewa powiedział, że czuje się urażony pretensjami p. Nawrocika iż radni za plecami sołtysów ustalili wysokość diety która ich nie zadawala.
Więcej dyskusji na ten temat nie podjęto.
Sołtys z Porzecza – p. Olejniczak prosił o poszerzenie drogi.
Pan Wójt powiedził, że ta droga znajduje się poniżej poziomu pól i dlatego należy najpierw ją utwardzić a później wyrównać lecz należy to tak wykonać aby był trwały efekt. Prosił sołtysa aby mieszkańcy w miarę możliwości zwozili w jedno miejsce kamienie polne które będzie trzeba pokruszyć i utwardzić nimi drogę.
Pan Majchrzak – radny z Piasków pytał czy byłaby możliwość wycięcia krzewów i zarośli wzdłuż ścieżki rowerowe aby wieczorem było tam bezpieczniej.
Sekretarz odpowiedział, że ścieżka rowerowa o której mówi p. Majchrzak przebiega przez teren Nadleśnictwa, rozmawiał już na ten temat z p. Wawrzyniakiem /nadleśniczym/ który musi wyrazić na to zgodę.
Przewodnicząca Rady Gminy prosiła o naprawę chodnika na ulicy Drzęczewskiej oraz o ustawienie znaku nakazu jazdy do 30-40 km /godzinę
Pan Tomaszewski – soltys z Bodzewka prosił o zorganizowanie na wsiach zebrań wiejskich aby przedstawić mieszkańcom nowe zasady odbioru śmieci.
Sekretarz Gminy odpowiedział, że takie zebrania jeżeli sołtysi widzą potrzebę mogą się odbyć lecz nie zmusimy mieszkańców aby podpisywali umowy z konkretna firmą ponieważ wszyscy maja prawo wyboru w tym temacie.
Pan Radoła – radny z Grabonoga podziękował za zainstalowanie ogrzewania gazowego w świetlicy wiejskiej w Grabonogu.
Pan Deutsch - radny powiatowy w odpowiedzi p. Urbaniakowi na zapytanie kto rozebrał płocik przy drodze powiatowej w Godurowie – odpowiedział, że płocik rozebrał Powiatowy Zarząd Dróg.
Więcej dyskusji i pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w sesji i zamknęła obrady VI sesji Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 16,00
Protokółowała : M. Konieczna

                                                                                                        Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                    Irena Rózalska


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Maria Konieczna
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2007-03-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2009-03-19
Ilość zmian wpisu: 1 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie